Zemin enjeksiyonu

zemin iyilestirme - zemin islah yontemleri

Zemin enjeksiyonu nedir ?

Zemin Enjeksiyonu , mevcut yapıların veya yeni yapıların taşıma gücünü arttırmak ,oturmaları aza indirgemek için, boşlukların doldurulmasında kullanılan bir zemin iyileştirme tekniğidir.

Derin kazılarda ve tünel kazılarında zemin hareketlerinin denetimini kontrol altında tutmak için kullanıldığı gibi yeraltı su seviyesi hareketini denetlemek için de uygulanır.

Enjeksiyon çeşitleri nelerdir ?

1- Permeasyon Enjeksiyonu
2- Çatlatma Enjeksiyonu
3- Kompaksiyon Enjeksiyonu

Zemin enjeksiyonu niçin kullanılır ?

* Zeminlerin iyileştirilmesi

* Sıvılaşma riskinin azaltılması

* Temellerin desteklenmesi

* Şişen zeminlerin ıslahı

* Şev ıslahı

* Kazık taşıma kapasitesinin arttırılması, gibi amaçlar için yaygın kullanılan bir tekniktir.

Temel zemininde enjeksiyon uygulaması nasıl yapılır ?

çimentolu zemin iyileştirme -enjeksiyon uygulamasi

Genelde çimentolu kullanımı yaygındır. Yüzeye yakın temellerde düşük basınç ile uygulanır. Yapı ile zemin arasındaki enjeksiyona kompaksiyon enjeksiyonu denmektedir.

Enjeksiyon ile suyun kesilmesi nasıl sağlanır ?

Kazılara doğru olan akıntı veya sızıntılarda ağırlıklı olarak kimyasal enjeksiyon kullanılmaktadır. Baraj altlarında su sızıntılarını azaltmak veya durdurmak için sıralı enjeksiyon uygulaması yapılır.Formasyon çeşidi,kazı derinliği ve yere bağlı olarak enjeksiyon basıncı ve kullanılan katkı değişmektedir.

Enjeksiyon ile dayanımın arttırılması ve oturmaların azaltılması

Kimyasal veya çimento enjeksiyonu ile yapılan uygulamalarda ,çatlamayı önlemek için, enjeksiyon düşük basınçla yapılıp ve girişi sağlanabiliyorsa, dayanım artışı gerçekleşir.

Zemin enjeksiyonu ‘nun yapılabilirliğini belirleyen faktörler nelerdir ?

Zemin enjeksiyonun, yapılmasını belirleyecek düzeyde zemin araştırması yapmak gerekmektedir. Bu araştırma kapsamında zeminden örnek alınıp zeminin temel özelliklerini belirlemek gerekir. Arazi geçirimlilik deneyi ile deneme enjeksiyonu yapmak, enjeksiyon uygulamasına karar verme açısından son derece önemlidir. Bununla birlikte enjeksiyon uygulamasının yapılabilirliğinin denetlenmesin de şu konularda incelenmelidir ;

* Dane boyutu

* Geçirgenlik

* Viskozite

* Enjeksiyon malzemesi

** Çimento enjeksiyonu hakkında detaylı bilgi için belgeyi indir

Kullanımı oldukça yaygın olan bu uygulamanın doğru bir şekilde uygulanması gerekir. Zemin araştırması detaylı bir şekilde yapılarak , alanında uzman mühendislerin yapı ve zemin verilerini incelemeleri ve enjeksiyon için uygulama noktalarını doğru bir şekilde belirlemesi gerekir. Zemin enjeksiyonu hakkında daha detaylı bilgi almak ve uygulama maliyetlerini ,fiyatlarını öğrenmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Geoteknik uygulama türleri (Fore kazık , mini kazık , ankraj , jet grout, zemin çivisi, püskürtme beton, deep soil mixing, zemin enjeksiyonu , zemin iyileştirme ,iksa sistemleri ,kazıklı temeller ve geoteknik projeler hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir , sitemizden ulaşabilir , dilerseniz bizi ziyarete gelerek konular hakkında hem uygulama hem de teorik verilere ulaşabilirsiniz. www.toremzemin.com